Pojawiła się nadzieja na uniknięcie grożącego sieciom komórkowym przeciążenia. Przedstawiona nowa technologia pozwoli usunąć wąskie gardła ograniczające potencjał sieci komórkowych i zaoferować powszechną dostępność usług szerokopasmowych. Alcatel-Lucent, czołowy dostawca technologii sieciowych, połączył siły z różnymi partnerami z branży.
Owocem tej współpracy jest lightRadio™ — nowy system zwiastujący koniec ery zależności sieci komórkowych od masztów i stacji bazowych.
Ben Verwaayen, dyrektor generalny firmy Alcatel-Lucent, powiedział: – Dzisiejsze i przyszłe zapotrzebowanie na zasięg i przepustowość wymagają przełomu w komunikacji komórkowej. Dodał: –Technologia lightRadio™ zwiastuje koniec ery stacji bazowych i wież komórkowych, jakie znamy obecnie.
Rządy i organy regulacyjne najpewniej z otwartymi ramionami powitają nową technologię, ponieważ pomoże ona im w zapewnieniu powszechnej dostępności usług szerokopasmowych, co stanowi podstawę do rozwiązania problemu tzw. „wykluczenia cyfrowego”.
Spośród najważniejszych zalet technologii lightRadio™ warto wymienić:
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w związku z działaniem sieci komórkowych o ponad 50%;
- zmniejszenie całkowitego kosztu eksploatacji ponoszonego przez operatorów komórkowych nawet o 50%;
- poprawa jakości usług dla użytkowników poprzez zdecydowane zwiększenie przepustowości dostępnej dla każdego użytkownika dzięki rozmieszczeniu małych anten na całym obszarze świadczenia usług.
Wim Sweldens, prezes działu technologii bezprzewodowych Alcatela-Lucenta, powiedział: –Technologia lightRadio™ pomoże operatorom komórkowym w rozwoju ich sieci w odpowiedzi na eksplozję usług szerokopasmowych.
Technologia lightRadio™ stanowi nowe podejście do sieci. Stacja bazowa, zwykle umieszczana u podstawy każdej wieży komórkowej, rozbijana jest na poszczególne podzespoły, których funkcje są przejmowane przez antenę oraz sieć przetwarzania przez Internet.
lightRadio™ pozwala również na zmniejszenie gęstości rozmieszczenia anten obsługujących systemy 2G, 3G i LTE poprzez zastąpienie ich wszystkich jedną, innowacyjną anteną opracowaną przez Bell Labs. Antenę tę można zamontować na słupie, na ścianie budynku lub w dowolnym miejscu z dostępnym zasilaniem i połączeniem szerokopasmowym.
Wprowadzenie nowej technologii zbiega się w czasie z rosnącym zapotrzebowaniem na sieci i urządzenia komórkowe trzeciej i czwartej generacji z uwagi na powszechne korzystanie z bezprzewodowych usług telewizyjnych i innych usług szerokopasmowych. Oczekuje się, że łączna wartość docelowego rynku rozwiązań wykorzystujących różne technologie radiowe niezbędne do obsługi takich sieci i urządzeń przekroczy w najbliższych siedmiu latach 100 mld EUR .