Wiemy, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa – zarówno tego fizycznego, jak i cyfrowego. Niestety obecna sytuacja sprzyja przestępcom, którzy chcą wyłudzić pieniądze i dane osobowe w internecie – wszyscy jesteśmy na ich celowniku. Mając na uwadze cyfrowe bezpieczeństwo nas wszystkich uruchomiliśmy edukacyjną stronę ochronawplay.pl, na której zebraliśmy najważniejsze informacje:
- Ostrzegamy przed fake newsami i pokazujemy, gdzie szukać wiarygodnych wiadomości
- Pokazujemy na co zwracać uwagę, by nie paść ofiarą phishingu
- Mówimy o dobrych praktykach i bezpieczeństwie danych
Gorąco polecamy znaleźć kilka wolnych chwil i odwiedzić ochronawplay.pl – zapoznacie się tam z naszym kompendium wiedzy.
Koronawirus sprawił, że znacznie częściej czytamy i oglądamy informacje na temat bieżących wydarzeń.
Internetowi oszuści wykorzystują to poczucie zagrożenia i niepokoju rozpowszechniając fałszywe informacje (Fake News). Dopasowując się do bieżących wydarzeń, niezwykle skutecznie potrafią wyłudzić od nas dane osobowe i pieniądze, podszywając się pod różne osoby czy instytucje.
Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci?
1. Nie klikaj w linki, jeśli nie masz pewności, że pochodzą z wiarygodnego źródła
Dokładnie sprawdzaj, kto jest nadawcą maili i SMS-ów, które otrzymujesz. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość jest prawdziwa – sprawdź informacje na oficjalnej stronie nadawcy. Jeśli bliska osoba pisze z niecodzienną prośbą, zanim ją spełnisz, zadzwoń do niej i zapytaj o co chodzi.
2. Nie podawaj swoich danych ani haseł do logowania na stronach, których nie znasz
Żaden bank, instytucja czy godna zaufania firma nie wysyła do swoich klientów e-maili i SMS-ów z prośbą o podanie danych osobowych (np. PESEL) lub hasła do logowania w celu weryfikacji.
3. Wyjątkowo „szokujące” informacje sprawdzaj na oficjalnych stronach ministerstw, urzędów i innych instytucji
Przykłady działań oszustów:
SMS-y z informacjami o koronawirusie
Nie klikaj w link i nie podawaj danych, jeśli nie wiesz, kto wysłał Ci wiadomość. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję linku. Strony rządowe mają zawsze domenę gov.pl, a uczelnie i szkoły edu.pl.
Maile o sprzedaży maseczek w tytule
Nie należy klikać w zawarte w wiadomości linki ani odpowiadać nadawcy. Kliknięcie linku może przenieść Cię na stronę zainfekowaną wirusami komputerowymi lub kierować do fałszywej strony płatności.
Aukcje, w których oferowane są środki chroniące przez wirusem
W sieci pojawia się coraz więcej środków, które mają chronić przed koronawirusem. Kupując je od nieuczciwych sprzedawców, możesz stracić pieniądze i udostępnić swoje dane. Jeśli zauważysz, że ktoś w sieci sprzedaje „lek”, poinformuj o tym policję. W ten sposób chronisz siebie i innych przed oszustami.
Posty w mediach społecznościowych
Często zwierają linki do filmów lub grafik o koronawirusie. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli po kliknięciu musisz się ponownie zalogować do serwisu, pobrać dodatkowe oprogramowanie lub zalogować na wcześniej niewidziany portal.
Fake News
W sieci krąży dużo niepotwierdzonych, a czasem wręcz nieprawdziwych wiadomości o epidemii. Jeżeli informacja nie jest zweryfikowana, nie powielaj jej – #StopFakeNews.