ZTE, globalny producent i dostawca nowoczesnych urządzeń oraz technologii telekomunikacyjnych znalazł się na drugim miejscu na liście World Intellectual Property Organization (WIPO) w zestawieniu liczby wniosków patentowych złożonych w 2013 roku. Znacząca liczba zgłoszeń patentowych umacnia pozycję ZTE w gronie światowych liderów innowacyjności. W 2013 roku ZTE zgłosiło 2 309 wniosków w ramach Układu o Współpracy Patentowej (Patent Cooperation Treaty), dzięki czemu znalazło
się na drugim miejscu zestawienia. W stosunku do lat ubiegłych jest to spadek o jedną pozycję. ZTE pozostaje największym wnioskodawcą pośród chińskich firm.
– Patenty PCT są największą wartością intelektualną firmy. Rosnąca liczba składników wartości niematerialnej posiadanych przez ZTE pozwala nam szybko rozwijać i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne. ZTE przeznacza ogromne środki na przygotowanie wniosków patentowych, ponieważ chce grać główną rolę w branży nowych technologii i kształtować jej przyszłość w skali globalnej.” – powiedział Guo Xiaoming, Główny Dyrektor ds. Prawnych ZTE.
Zgodnie z raportem WIPO, w 2013 roku ogólna liczba zgłoszeń patentowych na świecie przekroczyła liczbę 200 000. Chiny znalazły się w pierwszej trójce krajów z największą liczbą wniosków patentowych.
– ZTE zbudowało sobie silną pozycję, jesli chodzi o rozwój kluczowych technologii, takich jak: systemy operacyjne, bazy danych, urządzenia mobilne, aplikacje, systemy zabezpieczeń i półprzewodniki. Przykładowo, ZTE jako pierwszy producent w Chinach samodzielnie stworzyło 28 nanometerowy chipset LTE, który został już zaaprobowany przez China Mobile. – dodał Guo Xiaoming.
ZTE złożyło ponad 50 000 wniosków patentowych na świecie, z czego 16 000 zostało zarejestowanych. Firma jest światowym liderem posiadającym 800 kluczowych patentów dla standardu 4G LTE. ZTE chce równiez zdobyć pozycję globalnego lidera w kategorii inteligentnych terminali, światłowodów, cloud computingu, big data, kładzie też duży nacisk na inwestycje w technologie przyszłości, takie jak 5G. Firma planuje przeznaczać znaczące nakłady inwestycyjne na ten cel, po to aby jej zasoby intelektualne stanowiły element przewagi konkurencyjnej na światowym rynku.